Jak przełamać barierę językową?

Jak przełamać barierę językową - 5 sposobów

”Czuję się gorsza przez brak komunikatywnej znajomości angielskiego. W szkole miałam chyba złych nauczycieli” – usłyszałam ostatnio na pierwszych zajęciach z nową słuchaczką. Dorośli słuchacze mają często wiele zahamowań i trudności, wyniesionych jeszcze z edukacji szkolnej. Może to być nieśmiałość, strach przed popełnianiem błędów lub trudności w zapamiętywaniu. Zatem, jak przełamać barierę językową?

Jak sobie radzić z trudnościami?

Daj sobie prawo do popełniania błędów! Są one integralną częścią procesu nauczania. Najważniejsze jest w końcu przekazanie komunikatu. Czas na pełną poprawność przyjdzie później. Zresztą, czy sam kiedyś poprawiałeś lub wyśmiewałeś kogoś, kto próbował mówić po polsku?

Brak czasu jest bolączką osób dorosłych, aktywnych zawodowo i mających rodziny. Nie musisz od razu mieć kilku godzin tygodniowo na naukę języka. Nawet 15 minut dziennie, ale konsekwentnie, zrobi różnicę po kilku miesiącach.

Ważna jest systematyczność.

Jak przełamać barierę językową

Czy wiek i błędna wymowa jest przeszkodą w zapamiętywaniu?

Na pewno osoby będące na co dzień w edukacji mają wyćwiczoną i trenowaną zdolność zapamiętywania. Za to dorośli, którzy często świadomie decydują się na kurs językowy, czy zajęcia indywidualne, mają większą wewnętrzną motywację. To też ułatwia zapamiętywanie. Ponadto jest wiele strategii zapamiętywania, które można z powodzeniem rozwijać.

Z błędną wymową też można sobie poradzić. Możesz dużo słuchać w języku docelowym. Początkowo nawet bez zrozumienia. Wystarczy słuchać wiadomości w języku angielskim, wykonując inne czynności. Stopniowo zaczniemy podświadomie kopiować akcent i rytm języka, aż wreszcie coraz więcej rozumieć.

Jak przełamać barierę językową?

Barierę językową można pokonać przez przyjazną, sprzyjającą uczeniu atmosferę w grupie i na zajęciach indywidualnych. Stopniowo, przełamując barierę i własne zahamowania, będziesz budować coraz dłuższe wypowiedzi.

Przy dobrym nastawieniu, konsekwencji i wsparciu nauczyciela, czy lektora, jesteś w stanie pokonać wiele barier. Doskonale wiem, z którymi barierami borykają się dorośli, uczący się języka obcego. Moje doświadczenie pokazuje, że wszystko jest możliwe.