Jak nauczyć się języka i nie dać się zwariować?

Jak nauczyć się języka angielskiego J English Center Joanna Szewczyk

Na swojej lektorskiej drodze coraz częściej spotykam osoby dorosłe, które przy pierwszej, wstępnej rozmowie deklarują „zerowy” poziom języka. Jest to o tyle mało prawdopodobne, że od lat jesteśmy językiem angielskim otoczeni, nawet podświadomie. Zatem, jak zacząć uczyć się języka obcego, wykształcając od razu dobre nawyki i unikając statusu „wiecznie początkującego”?

Nigdy nie zaczynasz od zera

Każdego dnia jesteśmy otoczeni językiem angielskim. Filmy, piosenki, reklamy, słowa, które naturalnie przenikają do naszego języka… Podczas rozmowy wstępnej często okazuje się, że jednak nie jesteś to poziom A0. Okazuje się, że „kiedyś”, „dawno”, „w szkole”, „nie wiele pamiętam”, ale zawsze coś już jest. 

Tak naprawdę są dwie drogi do osiągnięcia celu: immersja językowa lub metody tradycyjne. W pierwszym przypadku nauka jest nieformalna, bardzo intensywna i przynosi szybkie efekty. Druga droga wymaga mniejszego zaangażowania czasowego na raz, ale na efekty trzeba będzie dłużej poczekać.

Immersja językowa, czyli jak najgłębsze „zanurzenie” się w języku. Jest symulacją procesu, w jakim dziecko uczy się języka ojczystego. Dziecko najpierw dużo słucha, bez zrozumienia, jest otoczone językiem, dopiero później zaczyna mówić, początkowo prostymi zdaniami. Możesz naśladować ten sposób przyswajania języka naturalnie, jeśli jesteś w kraju, gdzie ludzie dookoła Ciebie będą się nim posługiwać.

Inny sposób to otaczanie się językiem docelowym w kraju ojczystym przez słuchanie radia, telewizji, podcastów, vlogów. Możesz na to poświęcić kilka godzin dziennie, nawet bez zrozumienia. Stopniowo zaczniesz rozumieć pojedyncze słowa, a następnie produkować zdania. Najpierw krótkie, stopniowo coraz bardziej rozwinięte.

W tym podejściu nie uczysz się reguł gramatycznych świadomie, ale „nabywasz je” przypadkiem. W krajach skandynawskich, gdzie angielski jest drugim językiem, wiele osób potrafi używać skomplikowanych struktur gramatycznych bez formalnej znajomości reguł.

Jak nauczyć się języka poprzez Tradycyjne Metody Nauki?

Drugi sposób na efektywną naukę języka, chociaż bardziej formalny, przynosi bardzo dobre rezultaty. Warunkiem jest odpowiednie zabranie się do tego od początku.

Polecam zadbać o dobrego lektora lub zapisać się na kurs językowy. Przynajmniej na start. Nauka jest wtedy sformalizowana, a lektor pomoże uniknąć błędów, które później trudno jest wykorzenić.

Kluczowymi słowami będą: cierpliwość, niepoddawanie się przy pierwszym niepowodzeniu, systematyczność oraz chęć podejmowania ryzyka. Nauka języka to proces, który nigdy się nie kończy.

  • Na początek skup się na nauce słownictwa. Bez gramatyki da się porozumieć, bez słownictwa już nie.
  • Ucz się słownictwa w kontekście, najlepiej takim, w jakim będziesz go używać.
  • Zastanów się, które słowa są przez Ciebie używane najczęściej i skoncentruj się na nich.
  • Nie wkuwaj dużej listy słów za jednym zamachem.
  • Ucz się przy pomocy aplikacji, np. Quizlet.
  • Używaj poznanego słownictwa od razu, buduj zdania, mów do siebie, nagrywaj swój dziennik, opowiadając co robisz, co robiłeś/aś.
  • Jeśli jesteś wzrokowcem, obklej swój dom karteczkami z nazwami przedmiotów.

Takie działania przynoszą świetne efekty i są bardzo łatwe w użyciu.

Nowoczesne narzędzia do nauki języka

Nie zaniedbuj rozumienia ze słuchu. Już od pierwszych tygodni nauki, słuchaj nagrań, podcastów na uproszczonym poziomie, np. Elllo.

Jeśli zdecydujesz się na kurs językowy, który jest dobrze przemyślany, z naciskiem na komunikację już od poziomu początkującego, spodziewaj się podejścia z naciskiem na słownictwo. Nowoczesne narzędzia do przyswajania języka oraz używanie słownictwa w kontekście to klucz do sukcesu.

Pamiętaj, że cierpliwością, determinacją i motywacją osiągniesz zamierzone cele.

Jak nauczyć się języka