Technologie w nauce języków obcych

Technologie w nauce języków obcych

Jako nauczycielka języka angielskiego i fanka najnowszych technologii w nauczaniu wiem, jak ważne jest, aby uczniowie mieli dostęp do różnorodnych i angażujących materiałów edukacyjnych. Nowe technologie oferują wiele możliwości nauki języka angielskiego w sposób efektywny i przyjemny. Oto kilka wskazówek, jak technologie w nauce języków obcych przyspieszają uczenie się, które jest przyjemniejsze i bardziej efektywnie.

Korzystajcie z różnorodnych źródeł

Wyszukujcie strony internetowe, aplikacje, podcasty i kanały na YouTube, które oferują rzetelne i wartościowe treści. Zwróćcie uwagę na to, aby materiały były dostosowane do poziomu językowego. 

Już od najniższych poziomów zaawansowania językowego możecie znaleźć ciekawe i angażujące materiały.

Strona Ello oferuje materiały do słuchania z ćwiczeniami na różnych poziomach.

Możesz też wybrać speakerów z różnych krajów anglojęzycznych. Na wyższe poziomy polecam ESL-LAB.

Dla fanów filmów i seriali oczywiście YouTube, gdzie można uczyć się języka na ich podstawie. 

Dla uczniów na wyższych poziomach zaawansowania językowego moim faworytem są Ted Talks.

Są to, najczęściej, kilkuminutowe wystąpienia w języku angielskim na ciekawe, angażujące tematy. Jeśli nigdy ich nie słuchałeś/aś, musisz koniecznie spróbować! Ale uwaga – uzależniają!

Dla osób, które mają trudności z wymową angielską oraz użyciem danego słowa w kontekście mam prawdziwą perełkę. Strona YOUGLISH  pozwoli Ci usłyszeć dane słowo w kilku różnych kontekstach. 

Technologie w nauce języków obcych kładzie nacisk na autentyczną komunikację

Bierzcie udział w forach dyskusyjnych, grupach językowych online i rozmowach z native speakerami. Wykorzystajcie platformy do wideorozmów, takie jak Skype czy Zoom, do organizowania konwersacji językowych z osobami z innych krajów. Obecnie, do tego typu rozmów, można nawet wykorzystać sztuczną inteligencję, np. ChatTube Pozwali Ci on czatować na żywo z firmami z całego świata, przy użyciu sztucznej inteligencji. 

Jeśli jeszcze nie słyszałeś o wirtualnej asystentce, koniecznie trzeba to zmienić.

Alexa, napędzana przez sztuczną inteligencję, potrafi odpowiadać na nieskończoną liczbę pytań. Wymyśla i prowadzi gry językowe, podaje pogodę oraz wiadomości ze świata. Ma głos, jak człowiek, a nie jak robot. To stwarza wrażenie prawdziwej komunikacji. Możliwości wykorzystania w nauce języków są nieograniczone. Z biegiem czasu dochodzą coraz to nowe funkcje. Od fleszu wiadomości ze świata, przez ćwiczenia na literowanie, wymowę, aż do podawania definicji danych słów. Można nawet wybrać akcent brytyjski lub amerykański.

 

 

technologie w nauce języka angielskiego

Nauka słownictwa - koniec z nudnymi listami słówek na końcu rozdziału podręcznika

Uczenie się słownictwa przy użyciu technologii jest dziś łatwiejsze, niż kiedykolwiek! Nudzie mówimy stanowcze nie! Jest cała gama aplikacji, które ułatwiają naukę słówek i sprawiają, że cały proces jest przyjemniejszy. Jedną z moich ulubionych jest quizlet. Jest to zarówno strona, jak i aplikacja, gdzie możesz wpisywać wyrazy, a system stworzy interaktywne fiszki, zadania, a nawet gamifikację

Kolejną, może mniej znaną stroną, jest VOCABULARY Strona ta umożliwia skopiowanie całego tekstu, z którego system wybiera najważniejsze wyrażenia, tworzy z nich fiszki oraz zadania. Listy słów można dowolnie edytować. 

Wierzę, że w dzisiejszym cyfrowym świecie, każdy znajdzie odpowiednie dla siebie materiały cyfrowe. Pytajcie nauczyciela o rekomendowane strony internetowe, aplikacje i inne materiały edukacyjne.

Pamiętajcie, że nauka języka angielskiego z wykorzystaniem technologii to proces, który wymaga czasu i zaangażowania, ale jest bardzo motywująca i satysfakcjonująca.