Jak skutecznie komunikować się po angielsku?

Jak skutecznie komunikować się po angielsku?

W dzisiejszym globalnym społeczeństwie umiejętność skutecznej komunikacji po angielsku jest kluczowa. Nie tylko w kontekście zawodowym, ale również osobistym. Angielski jest językiem międzynarodowym, otwierającym drzwi do nowych możliwości. Umiejętność posługiwania się nim może znacząco wpłynąć na nasz sukces i rozwój.   Oto przed Wami pierwszy artykuł z serii, jak efektywnie uczyć się różnych sprawności w języku angielskim, czyli mówienia, słuchania, czytania i pisania. Dziś poruszam temat, o który pytacie najczęściej, czyli jak skutecznie komunikować się po angielsku?

Od czego zacząć naukę prowadzącą do skutecznego komunikowania się po angielsku?

Prowadząc liczne rozmowy z kursantami podczas konsultacji lub zajęć zapoznawczych, każdy na pierwszym miejscu wymienia możliwość swobodnej komunikacji w języku angielskim.

„Wie Pani, mi to na tej gramatyce to nawet nie zależy…” – słyszę od kursantów.

Zatem, co zrobić, żeby umieć się porozumieć w różnych sytuacjach, czuć się bezpiecznie w podróży i podczas spotkań biznesowych?

Jednym z podejść jest symulowanie nauki języka ojczystego przez dziecko. Jeżeli w ogóle nie mówicie w języku obcym, którego chcecie się nauczyć, zacznijcie otaczać się nim przez kilka godzin dziennie. W myśl zasady – dziecko najpierw słyszy język, a dopiero później zaczyna się nim posługiwać.

Słuchaj wiadomości, podcastów, piosenek, audycji radiowych w każdej wolnej chwili, nawet nie rozumiejąc języka. Osłuchasz się z jego rytmem, akcentem, melodią, a stopniowo zaczniesz „wyłapywać” pojedyncze słowa.

Jak skutecznie komunikować się po angielsku?

Jak skutecznie komunikować się po angielsku?

Jak skutecznie komunikować się po angielsku?

Trzeba pamiętać, że piosenki, których słuchamy, często używają języka potocznego, slangowego, nawet nie zawsze poprawnie. Ale dają więcej radości, niż słuchanie cały dzień BBC.

Żeby zacząć skutecznie się porozumiewać, trzeba wykształcić w sobie nie tylko umiejętność słuchania i rozumienia, ale również wypowiadania się. Tylko poprzez praktykę można nauczyć się mówić. Musisz mieć tolerancję na popełnianie błędów. Rozwijać słownictwo i rozumieć, że na początku Twoim celem jest przekazanie komunikatu. Poprawność przyjdzie z czasem. 

Bardzo pomaga rozwijanie słownictwa. W myśl zasady – „bez gramatyki da się przekazać komunikat, bez słownictwa, już nie”. Ucz się słownictwa. Ale nie z długich list, które przerażają i zniechęcają. Tak uczyłam się ja 30 lat temu. Teraz możesz wykorzystać nowoczesne aplikacje, jak Quizlet, czytać uproszczone książki, czy brać udział w wyzwaniach językowych online.

Co zrobić, aby sprawdzić swoje umiejętności?

Kolejnym krokiem jest wykorzystanie nauczonego słownictwa w praktyce!

Jeśli akurat nie jesteś słuchaczem na kursie językowym, postaraj się znaleźć realną sytuację do porozumiewania się w języku docelowym. Możesz dzwonić do hoteli, restauracji, czy sklepów w innym kraju i pytać o różne rzeczy.

W większych miastach organizowane są kluby dyskusyjne, a każdy może znaleźć partnera do rozmowy online.

Aby móc efektywnie porozumiewać się w języku obcym, otaczaj się nim, ucz się słownictwa, podejmuj ryzyko i miej tolerancję na popełnianie błędów.

W kolejnym wpisie o skutecznej nauce słownictwa.

Autor artykułu:

Joanna Szewczyk

Skuteczna lektorka języka angielskiego. Absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz komunikacji w biznesie w Wyższej Szkole Europejskiej. „Odkodowuję” osoby dorosłe po edukacji szkolnej, gdzie język angielski był tylko kolejnym przedmiotem. Pracuję na materiałach autentycznych i stosuję nowoczesne technologie, dzięki którym przyspiesza i uatrakcyjnia proces nauczania. 

odwrócona klasa