Jak efektywnie uczyć się słownictwa?

Jak efektywnie uczyć się słownictwa?

Bardzo często słyszę od słuchaczy: “Chcę tylko mówić”. Oczywiście popieram to podejście. Komunikacja jest najważniejszym elementem nauki języka. Przekazanie komunikatu i otrzymanie tego, co chcemy, jest bardzo ważnym czynnikiem motywującym. Jak więc osiągnąć płynność i zdolność swobodnej komunikacji w języku obcym? Czy są sprawdzone sposoby, jak efektywnie uczyć się słownictwa? O tym dowiesz się z tego wpisu.

Słówka kluczem do sukcesu

Nie da się płynnie komunikować bez rozwijania słownictwa. W myśl zasady: Bez gramatyki jesteśmy w stanie przekazać komunikat, bez słownictwa już nie.

Oto kilka wskazówek, jak efektywnie uczyć się słownictwa, aby mieć poczucie sukcesu, a nie zniechęcenia.

  • Zapomnij o wkuwaniu słówek z długiej, zniechęcającej listy. Tak uczyłam się ja…. 30 lat temu. W obecnym cyfrowym świecie, szybko i łatwo można zastąpić nieatrakcyjne dla oka listy słówek interaktywnymi fiszkami, używając np. quizlet, lingos czy vocabulary.com. Fiszki można tworzyć samodzielnie lub skorzystać z gotowych zestawów, przygotowanych przez nauczycieli. Można je kreować na różne sposoby: słowo w języku obcym i tłumaczenia na język polski, obrazek, czy definicja w języku docelowym. Następnie system układa zadania, testy i gry z wprowadzonym słownictwem, a nawet inteligentne powtórki. Taka nauka słownictwa jest nieporównywalnie bardziej atrakcyjna i motywująca!
  • Nauka pojedynczych słówek nie przyniesie wiele korzyści, jeśli chodzi o komunikację. Słownictwa trzeba uczyć się w kontekście, żeby móc budować poprawne struktury i zdania. Dlatego wykonaj dodatkową pracę i sprawdź, w jakim kontekście dane wyrażenie najczęściej występuje. W jakich kolokacjach? Jak dobrze użyć go w wypowiedzi?
  • Ucz się słówek, które są statystycznie relewantne. Oznacza to, że są one popularne i istnieje szansa, że użyjesz ich w przyszłości. Na przykład, kiedy ostatnio użyłeś/aś słowa “szlifierka” lub “przepiórka” (chyba że jesteś botanikiem)? Podejdź do nauki słownictwa mądrze i celowo. 

Słownictwo w praktyce

Trzeba też rozróżniać słownictwo bierne od czynnego. Bierne to takie, które rozpoznasz w tekście obcojęzycznym. Będziesz wiedzieć (nawet mniej więcej), co znaczy, ale nie użyjesz go samodzielnie we własnej wypowiedzi. Słownictwo czynne, to takie, które znasz bardzo dobrze. Kontekst, odmianę, kolokacje i używasz go aktywnie w swoich wypowiedziach. 

Poznane słownictwo trzeba jak najszybciej używać w praktyce.

Dlatego tak dobrze sprawdza się, obecnie coraz bardziej popularna, praca metodą “odwróconej klasy”. Słuchacz uczy się słownictwa przed zajęciami, a na zajęciach od razu go używa, odpowiadając na pytania i tworząc własne wypowiedzi.

Jak efektywnie uczyć się słownictwa?

Jak efektywnie uczyć się słownictwa?

Duży wpływ na poszerzanie słownictwa ma czytanie i słuchanie. Widzisz/słyszysz je od razu w kontekście. Zapamiętujesz całe wyrażenia. Słuchacze często pytają, czy mają sobie “wypisywać” słówka z tekstu czytanego, np. książki. Uważam, że sprawdzanie każdego nieznanego słówka zabija przyjemność z czytania.

Można (i sama tak robię) sprawdzić pojedyncze słowa, które powtarzają się lub są kluczowe do zrozumienia danego fragmentu.

Można też ustalić sobie limit – np. 5 ciekawych słówek na rozdział. Trzeba pamiętać, że czytanie lub słuchanie wzbogaca nasze słownictwo w trochę inny sposób, niż pamięciowa nauka. Regularnie stosowane, również przynosi duże efekty.  

Praktyczna wskazówka – Ucz się słownictwa regularnie, małymi porcjami.

Przyjmuje się, że efektywnie można się nauczyć 7 do 10 słówek za jednym podejściem. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać? Powiąż naukę słówek z innym nawykiem, który już masz. Na przykład ucz się po umyciu zębów, zaraz po obudzeniu lub do porannej kawy. Zobaczysz efekty już po kilku tygodniach systematyczności.

 

Jestem pewna, że moje wskazówki okażą się przydatne i już wkrótce będziesz się cieszyć swobodną komunikacją w języku obcym.