Być może jeszcze pamiętasz pracę z „kserówkami” na zajęciach językowych? Rozwiązywanie niezliczonej ilości zadań gramatycznych z mało atrakcyjnej, często słabo czytelnej kserokopii? W erze wszechobecnego internetu i coraz lepiej funkcjonującej sztucznej inteligencji dostęp do atrakcyjnych materiałów do nauki języków staje się standardem. Czym są i dlaczego materiały autentyczne przynoszą spektakularne efekty?
Jak pracowało się kiedyś?
Jestem z pokolenia, które uczyło się z podręcznika do języka angielskiego „English is Fun”. Książka była wyraźnym zaprzeczeniem swojego tytułu. Była czarno-biała, z suchymi regułami gramatycznymi i małą ilością nieżyciowych dialogów.
30 lat później w erze wszechobecnego internetu i coraz lepiej funkcjonującej sztucznej inteligencji, dostęp do atrakcyjnych materiałów do nauki języków staje się normą. Materiały autentyczne wchodzą na stałe do poszerzania swoich kompetencji językowych. Czy Ty potrafisz z nich korzystać?
Czym są materiały autentyczne?
Wiele osób jest zdziwionych, gdy mówię, że swoje zajęcia opieram w dużej części na materiałach autentycznych. Nie uważam, że podręczniki są złe czy przestarzałe, wprowadzają one duży porządek i strukturę w prowadzeniu kursu. Niemniej jednak nie wyobrażam już sobie zajęć z języka angielskiego, czy jakiegokolwiek innego, bez wprowadzania materiałów autentycznych. Należą do nich teksty, podcasty, filmy, gazety i wiele innych. Zostały one przygotowane dla natywnych użytkowników języka, a nie do celów edukacyjnych.
Materiały autentyczne dają słuchaczowi niesamowite poczucie sukcesu. Już od najniższych poziomów można zacząć pracę z takimi materiałami, w postaci nawet prognozy pogody, ulotki reklamowej czy menu w restauracji. Tak naprawdę trudność materiału zależy głównie od ćwiczeń, które zostaną przygotowane na jego podstawie.
Materiały autentyczne zwiększają motywację do nauki
Doświadczony lektor wie, jak ułożyć ćwiczenia, żeby praca z oryginalnym, nieuproszczonym materiałem, przynosiła owoce. To zwiększa motywację kursanta podczas pracy nad „życiowym” materiałem, a nie odmianą czasownika „być”.
Oczywiście trzeba uczyć zarówno słownictwa, jak i gramatyki. Zawsze jednak najlepiej to robić w określonym kontekście. Uczeń musi mieć poczucie, że dana struktura jest przydatna w praktyce i wiedzieć, jak jej użyć w realnym życiu.
Materiały autentyczne są wyjątkowo skuteczne. Korzystaj z nich samodzielnie, np. z prognozy pogody, menu z angielskiej restauracji, odwiedź angielski supermarket, stronę booking w języku angielskim, przeczytaj po angielsku opinie w Google o hotelu, restauracji lub fryzjerze. Spróbuj, a szybko zobaczysz efekty nauki!
Joanna Szewczyk, skuteczny lektor języka angielskiego