Problem z nauką angielskiego to jedno z najczęściej pojawiających się pytań na różnego rodzaju forach dyskusyjnych. Dlaczego osoby dorosłe czują, że ich nauka nie jest efektywna? Co jest przyczyną nieosiągania swoich zamierzonych celów? Powodów jest kilka.
Cele | Czas | Proces
Pierwszym z nich jest stawianie sobie nierealistycznych celów. Zamiast założyć – “Chcę w rok płynnie porozumiewać się w obcym języku”, postaw na cel bardziej mierzalny i osiągalny. Na przykład: po roku nauki będę w stanie porozumiewać się w prostych sytuacjach życia codziennego, np. w restauracji, hotelu, na lotnisku.
Metoda małych kroków pomoże Ci cieszyć się z małych sukcesów, być konsekwentnym i sięgać po kolejne, mierzalne cele.
Kolejnym powodem może być tzw. “bad timing”, czyli zły moment. Być może zbyt optymistycznie podszedłeś do swoich możliwości czasowych w danym momencie. Nauka języka wymaga zaangażowania, czasu i energii. Jeśli nie znajduje się na liście priorytetów w danej chwili, postęp naturalnie będzie mniejszy i wolniejszy. Dlatego przemyśl zapis na zajęcia, czy kurs językowy, żeby uniknąć frustracji.
Słuchacze często zniechęcają się, jeśli nie widzą natychmiastowych postępów. Postępy będą widoczne, przy regularnej pracy, ale chwilę będziesz musiał na nie poczekać.
Nauka języka to proces.
Język musi ŻYĆ!
Ważna jest regularność. Języka nie da się nauczyć metodą: “zakuć, zdać, zapomnieć”. Należy uczyć się regularnie, robić częste powtórki, ale przede wszystkim używać poznanego słownictwa i struktur w życiu. Język musi żyć! Nie może być kolejnym przedmiotem do zaliczenia.
Innym bardzo ważnym aspektem jest przenoszenie nauczonego materiału do realnego życia. Jak to zrobić? Na niższym poziomie zaawansowania językowego mów do siebie! Opowiadaj, jak minął Ci dzień, co masz w lodówce i co zamierzasz robić w weekend. W ten sposób będziesz ćwiczyć poznane słownictwo i struktury w praktyce. Mów o tym, co jest dla Ciebie istotne. Nigdy nie ucz się słówek z długiej listy, bez kontekstu. Będziesz mieć poczucie, że uczysz się ich setki i nadal nie mówisz! To dlatego, że słówek trzeba uczyć się w kontekście, najlepiej całych wyrażeń i od razu ich używać.
Jak zatem rozwiązać problem z nauką angielskiego?
Nie każda metoda jest dobra dla każdego. Pogłębiona analiza potrzeb na początku kursu lub zajęć indywidualnych pomaga dobrać właściwe metody pracy. Inna metodyka będzie zastosowana, jeśli słuchacz chce przygotować się do egzaminu, inna jeśli chce zacząć płynnie się porozumiewać. Jeszcze inna, jeśli celem jest przygotowanie się do negocjacji i podróży służbowych.
Podczas samodzielnej nauki, odkryj, co sprawia Ci przyjemność. Może to być nauka języka z piosenek, filmów, czytanie artykułów, blogów, a nawet książek. Ważne jest, aby było to dla Ciebie motywujące i rozwijające.
Mam nadzieję, że uświadomienie sobie tych kilku zasad efektywnej nauki języka obcego, pomoże Ci osiągać jak najlepsze wyniki w przyszłości.